Szyby dźwiękochłonne


Ochrona przed hałasem jest jednym z ważniejszych problemów naszego życia. Należy pamiętać, że jeżeli poziom hałasu w pomieszczeniu zmniejszy się o 10 dB w stosunku do tego, jaki jest na zewnątrz, to odnosi się wrażenie, że jest on połowę mniejszy. Szyby dźwiękochłonne mogą być stosowane we wszystkich rodzajach stolarki. Powinny być dobierane w zależności od charakteru hałasu, przed którym chcemy się chronić. Jego zadaniem jest wyciszenie pomieszczeń oraz ich odizolowanie od hałasu zewnętrznego, a nawet uchronienie przed uciążliwym dźwiękiem padającego na szyby deszczu w oknach dachowych.

Podstawowy sposób uzyskania wymaganych parametrów dźwiękochłonności polega na zastosowaniu szyb o zróżnicowanych grubościach (asymetryczna budowa szkła). Stopień dźwiękochłonności określa się jako tłumienie opisywane symbolem Rw, a podaje się jego wartość w decybelach. W ten sposób możemy uzyskać pakiety o budowie:

Drugą metodą jest zastosowanie szyb ze specjalnymi foliami akustycznymi (SC lub SLA), które poprawiają parametry tłumienia dobiegających z otoczenia hałasów, np.:

Należy pamiętać, aby szyby zostały zamontowane w ramach o równie dobrych właściwościach dźwiękochłonności. Istotny jest także sposób montażu w ramie, montaż stolarki w otworze, a nawet zastosowanie odpowiednich elementów dodatkowo polepszających dźwiękochłonność (np. nawiewników).

SPEC-GLAS Sp. z o.o. - producent szyb zespolonych
Szczecin ul. Kmiecika 10 tel. 91 464 91 30
Projektowanie stron projektowanie stron